Утеплення підлоги в приватному будинку. Як теплоізолювати перекриття

Неутеплена підлога і перекриття призводять до 15 % загальних тепловтрат будинку. Щоб підвищити енергоефективність споруди і знизити витрати на опалювання, необхідно потурбуватися про надійне утеплення цих конструкцій.

Чому треба утеплювати підлогу

У багатоквартирних будинках підлогу не утеплюють, оскільки перекриття розділяють приміщення з однаковим режимом опалювання і рівнем теплоізоляції. Щодо приватних будинків, то тут ситуація інша, адже підлога житлових кімнат і опалюваних приміщень може знаходитися над неопалюваним підвалом чи гаражем або розміщуватися на ґрунті. У таких випадках міжповерхове перекриття або підлога нижнього поверху потребує утеплення.

Крім того, утеплювати слід не лише міжповерхові та підвальні, але і холодні горищні перекриття (якщо горище не експлуатується). При цьому теплоізоляція не тільки захищатиме приміщення від втрати тепла, але і гаситиме шуми (наприклад, від крапель дощу по даху).

У приватному будівництві частіше використовують перекриття із залізобетону або дерев’яних брусів. За потреби чорнову підлогу утеплюють, гідроізолюють, закривають дощатим настилом і тільки тоді розміщують підлогове покриття. Щоб в утеплювачі не залишилося містків холоду, додатково утеплюють місця, де через перекриття проходять труби. Коли укладаються матеріали, важливо, щоб шар утеплювача був достатнім для теплоізоляції, але при цьому не виникало складнощів і додаткових витрат при його укладанні, а також не сильно зменшувалася висота приміщень.

Матеріали для утеплення підлоги

Теплоізоляційні матеріали для підлог часто випробовують підвищені навантаження, тому повинні відрізнятися високою міцністю і мінімальною деформацією при стискуванні. Краще всього подібні навантаження витримують жорсткі мінераловатні плити, а також екструдований пінополістирол.

У разі якщо навантаження на утеплювач не передбачаються, підійде мінеральна вата в рулонах, оскільки при її застосуванні утворюється менша кількість стиків (містків холоду).

Утеплення підлоги на дерев’яному перекритті

Дерев’яні перекриття утеплюють, розташовуючи шар теплоізоляції між елементами конструкції. Технологія залежить від того, які саме перекриття необхідно утеплити.
Для утеплення горищних дерев’яних перекриттів використовують плити з мінеральної вати (базальт або скловолокно). Можна використовувати також теплоізоляцію, покриту з одного боку фольгою (фольгу обертають у бік теплого приміщення). З нижнього боку утеплювач (якщо він без фольги) захищають шаром пароізоляції. Його кріплять знизу до настилу з дощок за допомогою степлера, а вже потім роблять стелю. Сам утеплювач кладуть на накат з дощок, виконаний між балками перекриття по черепних брусках. Для того щоб захистити матеріал від намокання укладають шар гідроізоляції, а ще зверху монтують настил з дошки.

Для теплоізоляції міжповерхових дерев’яних перекриттів утеплювач укладають між балками. Або зверху балок додатково монтують лаги (крок 60-80 см), на яких влаштовують чорнову, а потім і чистову підлогу. З боку нижнього поверху утеплювач теж захищають пароізоляцією. І лише потім, як і у випадку з горищним перекриттям, роблять стелю нижнього поверху.

У дерев’яних перекриттях над підвалами і цокольними поверхами балки також виконують роль  лагів підлоги. Щоб укласти утеплювач, до лагів прибивають черепні бруски, на які спирають чорнову підлогу з дощок або вологостійких ОСП. Для утеплення використовують мінеральну вату (базальт або скловолокно), яка дозволить конструкції дихати. Між стіною і підлогою залишають вентиляційний проміжок (до 10 мм), який потім буде закритий плінтусом. Зверху на утеплювач монтують основу для чистової підлоги – дерев’яні бруски або ОСП.

Утеплення підлоги на бетонному перекритті

Перед облаштуванням стягування підлоги будь-які бетонні перекриття утеплюють. Передусім, цементно-піщаним розчином заповнюють шви і нерівності плит.

При використанні жорстких плит з мінеральної вати на вирівняну поверхню укладають пароізоляцію з проклеєними внапусток стиками, і лише поверх неї – утеплювач. Плити розміщують так, щоб стики не знаходилися на одній лінії. На утеплювачі розкладають гідроізоляційну плівку. Якщо використовують полімерний утеплювач (екструдований пінополістирол), то шари паро- і гідроізоляції не потрібні.

Поверх утеплювача роблять цементно-піщане стягування підлоги, армоване металевою сіткою (чарунки 10×10 см). Сітка повинна знаходитися в товщі стягування на висоті 20 мм, а не лежати на утеплювачі. Для цього під сітку підкладають шматки цеглини, після чого заливають її цементно-піщаним розчином.

Утеплення підлоги на грунті

Найчастіше для утеплення підлоги на грунті теплоізоляційний матеріал укладають на бетонне стягування, захищене гідроізоляційною плівкою. Тут також використовують жорсткі мінераловатні плити або екструдований пінополістирол. При використанні мінеральної вати верх матеріалу теж захищають гідроізоляцією. Зверху утеплювача аналогічно минулому випадку виконують цементно-піщане стягування на армуючій сітці.

Якщо в основі підлоги немає бетону, а укладений тільки утрамбований шар з піску або щебеню, мінеральну вату використовувати не можна.

Придбати мінеральну вату та екструдований пінопласт XPS можна у Львові, вул. Городоцька, 300 («Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17. Контактний телефон: (067) 218-08-22.

New

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×10

42.20  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×20

60.50  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×550×30

93.90  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×30

90.70  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×550×40

125.10  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×40

121.00  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×50

151.20  грн/шт.